Alakul a verseny az AI fejlesztő eszközök piacán. Múlt héten írtam is, OpenAI megvette a Windsurf-t, majd másnap kiadta a nagy kódbázisokra optimalizált Codex agentet.
KONTEXTUS
Pikantéria, hogy ezzel a lépéssel versenyre kelnek a Microsofttal, akivel tucatnyi más téren közeli partnerek. VSCode egy MS OSS projekt, erre épít bizonyos korlátok között a Cursor, a Windsurf és mások is.
LÉPETT A MICROSOFT
A májusi Build 2025 konferencián Satya emelte a tétet, bejelentette a GitHub Copilot for VS Code megnyitását.
A szokásos forgatókönyv szerint halad. Lemaradás esetén OSS irányba lép. Középtávon csökkenteni fogja a Cursor előnyét, mert a közösség az nyílt forrású megoldás köré fog gyűlni.
Célja a legtöbb fejlesztő által használt platform építése. Inkább kannibalizálja a saját üzletét, mielőtt azt valamelyik startup teszi meg. Finoman és okosan bezárja a fejlesztőket.
A BEZÁRÁS MÓDSZERTANA
Mind a VSCode, mind a GitHub Copilot nyílt forráskódú, MIT licensz mentén.
Itt válik ellentmondásossá a helyzet. Mert eddig jól hangzik, startupoknak egyszerűbb lesz fejlettebb klónokat létrehozni.
Viszont létezik egy limitáció. A VSCode forkok nem érhetik el a VSCode Marketplacet, így azonban a Cursor vagy a Windsurf nem érhetik el direktben a rengeteg kiegészítőt.
Az Eclipse csapatnak van az OpenVSX projektje, ami segít ezt áthidalni, viszont csak részleges megoldást kínál, bőven vannak hiányzók.
A májusi lépést követően még több *CoPilot-szerű *kiegészítő készülni, amelyek csak VSCode-ból lesznek elérhetőek.
Nem először játszák végig ezt a forgatókönyvet, be szokott jönni, így hát a versenytársaknak most érdemes észnél lenni.
Utolsó gondolat
A sztori aktualitását az adja, hogy a napokban ténylegesen meg is jelent a projekt, itt nézhető.

Hozzászólások
Az OpenSource mindig jól
Beküldte kami911 -
Értékelés:
Az OpenSource mindig jól használható arra, hogy a versenyhátrányt, vagy a népszerűségi hátrányt le tudja dolgozni az adott projekt. Vagy legalábbis megpróbálja. Van ahol a fejlesztő bedobja a gyeplőt a lovak közé, ott kérdés mi jöhet létre. Ha azért lesz open source, mert több fejlesztőt akar bevonni, de a céges (vagy alapítványi) háttér megmarad, ott nagyon jó dolgok is létrejöhetnek, mint például az AMD Linux illesztőprogramjai, vagy a Blender esetében. Az előbbi esetben szerintem nagyon versenyképes illesztőprogram született, annyira, hogy a ne vegyél AMD helyett mára már a AMD-t vegyél, kivéve ha AI-ra kell - lett az ajánlás. Sőt kernel oldalon az NVIDIA is feladta a zártságot, szóval részben a nagy és nagyobb versenytársra is hatott.
Az, hogy a merketplace-re így nem lehet felmenni velük, az jó kérdés, de például egy VS Codium nem boldogul velük?