
Éppen 28 éve volt, hogy Linus Torvalds – egy finn egyetemista – elküldte az szerény levelét a comp.os.minix hírcsoportba(külső hivatkozás), amelyben bejelentette, hogy egy új, Linux nevű projektbe kezdett:
A „Linux” elnevezés szigorú értelemben véve a Linux-rendszermagot(külső hivatkozás) jelenti, amelyet Linus Torvalds(külső hivatkozás) kezdett el fejleszteni 1991(külső hivatkozás)-ben. A köznyelvben mégis gyakran a teljes Unix-szerű(külső hivatkozás) operációs rendszerre utalnak vele, amely a Linux-rendszermagra(külső hivatkozás) és az 1983(külső hivatkozás)-ban, Richard Matthew Stallman(külső hivatkozás) vezetésével indult GNU(külső hivatkozás) projekt keretében született alapprogramokra épül. A Linux pontosabb neve ebben az értelemben GNU/Linux.
A „Linux” kifejezést használják Linux-disztribúciókra(külső hivatkozás) (terjesztések) is, ám ilyenkor általában a disztribúció nevét is hozzáteszik. Egy-egy disztribúció olyan összeállítás, amely az alaprendszeren túl bizonyos szempontok alapján összeválogatott és testre szabott programokat tartalmaz.
A Linux a szerverek(külső hivatkozás) és személyi számítógépek(külső hivatkozás) mellett – elsősorban nyíltságának(külső hivatkozás) köszönhetően – megtalálható sok összetett elektronikus eszközben, így hálózati eszközökben (például routerek(külső hivatkozás)), hordozható eszközökben (például mobiltelefonok(külső hivatkozás), okostelefonok, PDA-k, hordozható hanglejátszók, órák), háztartási gépekben, szórakoztató elektronikai berendezésekben (például asztali DVD-lejátszók, videojáték-konzolok, set-top-boxok) is. Bizonyos területeken (például webszerverek(külső hivatkozás), szuperszámítógépek(külső hivatkozás) esetében) a legmeghatározóbb operációs rendszernek számít, ám az utóbbi években személyi számítógépekre (asztali gépek(külső hivatkozás), hordozható gépek(külső hivatkozás)) is egyre szélesebb körben telepítenek valamilyen Linux disztribúciót. Az egyre szélesebb elterjedtség köszönhető részben az Ubuntunak, részben pedig a netbookok elterjedésének.
Forrás: hu.wikipedia.org/wiki/Linux(külső hivatkozás)
Cikkajánló: A barátságos Linux