Megjelent a Flatpak 1.16.1-es verziója, amely az 1.16-os sorozat első hibajavító kiadása. A Flatpak a modern Linux-rendszerek egyik legnépszerűbb, disztribúciófüggetlen alkalmazáscsomagolási és sandboxolási megoldása, amely különösen fontos szerepet tölt be a biztonságos, izolált futtatási környezetek kialakításában. Az új kiadás számos technikai fejlesztést és hibajavítást hoz, különös tekintettel a szülői felügyeleti funkciókra, a teljesítmény optimalizálására és a rendszeradminisztráció egyszerűsítésére.
A Fedora 40 szigorított rendszerbiztonságot tervez a systemd magas szintű biztonsági funkcióinak kihasználásával. Mi az a systemd? A systemd egy olyan szoftverrendszer és szolgáltatáskezelő eszköz a Linux operációs rendszereken, amely felelős a rendszerindítás, a folyamatkezelés és a szolgáltatások felügyeletéért. Alapvetően azért tervezték, hogy hatékonyabban kezelje a folyamatokat és a rendszerindítást a hagyományos SysV init rendszerhez képest.
Megérkezett a Systemd 255, a népszerű Linux rendszer- és szolgáltatáskezelő legújabb stabil kiadása. Ez a jelentős frissítés számos új funkciót és fejlesztést tartalmaz, amelyek jelentősen javítják a platform funkcionalitását és használhatóságát.
Igen, én most kerülni fogon a "kék halál képernyő" Blue Screen of Death (BSOD) és egyéb hatásvadászat címeket. Igen, olyan lesz a hibajelentő képernyő, mint a Windowsban elhíresült!
A Systemd 252 ma jelent meg stabil verzióként, mint a domináns Linux init rendszer legújabb verziója. A systemd 252-vel együtt érkezik az új systemd-measure parancs és számos finomítással az egész folyamatosan bővülő kódbázisban.
A systemd 252 számos változása között megtalálhatóak a következők:
A zene- és videólejátszók használatánál felmerülhet az, hogy egy idő után vagy adott tartalom végére érve, a lejátszó kapcsolja ki a gépet. Az időzítés mindig izgalmas téma. Van ahol, az alkalmazásban is megoldott, és van ahol, nem.
Most megmutatom, én mit használok a Kaffeine lejátszónál a tévézés alkalmával...
A Kaffeine(külső hivatkozás) egy fapados videó lejátszó, és frontend-je a VLC lejátszót használja backend-ként.
Miután tegnap megjelent a cikk(külső hivatkozás) arról, hogy Lennart már nem dolgozik a Red Hatnál, érkeztek a tippek, hogy a systemd megalkotója egy ideje csendben csatlakozott a Microsofthoz. Emellett különböző nyilvános kommentekből a Twitteren és más médiumokon, is az derült ki, hogy Lennart a redmondi céghez csatlakozott.... Először ezek inkább viccnek tűntek, de egy nap után, kiderült, hogy valójában nem vicc.
A több fontos nyílt forráskódú projektért felelős fejlesztője csatlakozott már a Microsofthoz, és Lennart - a systemd megalkotója - továbbra is a systemd fejlesztésére koncentrál. Bár egyesek talán nem mindig értenek egyet a nézeteivel vagy bizonyos dolgok kezelésének megközelítéseivel, nem lehet eléggé hangsúlyozni a Linux szabad szoftveres világhoz való hatalmas hozzájárulását és az ökoszisztéma fejlesztése iránti elkötelezettségét az évek során.
Ez sokakat meglephet, de ne felejtsük el, hogy a Microsoft idővel számos Linux-fejlesztőt és más kiemelkedő nyílt forráskódú fejlesztőt alkalmazott... Lássuk kiket is:
Nagy meglepetésre a systemd vezető fejlesztője, Lennart Poettering, aki a PulseAudio és az Avahi létrehozását is vezette, valamint termékeny szabad szoftveres közreműködő volt, a hírek szerint elhagyta a Red Hatot.
Bizonyos KDE alkalmazások -mint például a Falkon böngésző- telepítése magával hozza a KDE jelszókezelő rendszer (KDE Wallet) alkalmazást. Mit neki telepített Seahorse(külső hivatkozás), egész egyszerűen a Python, vagy inkább a PIP(külső hivatkozás) nagyon tetszik neki, és aktivizálódik.
A zene- és videólejátszók használatánál felmerülhet az, hogy egy idő után vagy adott tartalom végére érve, a lejátszó kapcsolja ki a gépet. Az időzítés mindig izgalmas téma. Van ahol, az alkalmazásban is megoldott, és van ahol, nem.
Most megmutatom, én mit használok a VLC lejátszónál a tévézés alkalmával...
Parancssor
A parancssor a Media Player Remote Interfacing Specification D-Bus (MPRIS(külső hivatkozás)) szolgáltatásra épül. Más lejátszók is használják, de a VLC is támogatja.
Systemd. Mindenki hallott róla, és a legtöbbünk használja is, még akkor is, ha nem tudja mi is ez. Már volt érintőlegesen szó a systemd témáról, amikor a cron-t(külső hivatkozás) kezdtük el használni. Ott már láttuk, hogy valami rendszerhez tartozó, és szolgáltatást nyújtó valami(külső hivatkozás). Kis kitérő: sem tudásom, sem kedvem nincs eldönteni, hogy a systemd Poettering, a Linuxot romba döntő ördögi eszköze, és a Sátán maga, vagy egy csodafegyver. Örök vita lesz ez, és nincs is nagyon értelme ebbe belefolyni.