Az RFC 1: az internetes kommunikáció alapkövének megszületése

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

1969 tavaszán Steve Crocker, a Kaliforniai Egyetem (UCLA) végzős hallgatója, valamint az ARPANET fejlesztőcsapatának tagja, megírta az első „Request for Comments” dokumentumot, vagyis az RFC 1-et. Az ARPANET az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma Fejlett Kutatási Projektek Ügynökségének (Advanced Research Projects Agency, röviden ARPA) kutatási projektje volt, amelyet azzal a céllal indítottak, hogy különböző számítógépes rendszerek között megbízható és hatékony adatkapcsolatot hozzanak létre. Ez a kísérleti hálózat később az általunk ismert modern internet alapjává vált.

Az első RFC, vagyis az RFC 1 a host szoftver (host software) működésének alapelveit rögzítette, amely lehetővé tette az ARPANET-hez csatlakozó számítógépek közötti kommunikációt. Ezt a szoftvert olyan eszközökön futtatták, amelyeket Interface Message Processoroknak (IMP) neveztek — ezek a berendezések tekinthetők az internet mai routereinek elődjeiként.

Az RFC-k szerepe a hálózatépítésben

Az RFC 1-ben lefektetett elvek alapján később kialakult a Network Control Protocol (NCP), amely az ARPANET hivatalos kommunikációs szabványa lett. Az NCP-t később a modern TCP/IP protokoll (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) váltotta fel, amely máig a globális internet gerincét adja.

Az RFC-k története önmagában is izgalmas, amelyről részletesen az RFC 1000 számol be. Kezdetben az ARPANET fejlesztését végző hallgatók és kutatók úgy vélték, hogy a kormányzat hivatalos szakemberei majd kidolgozzák a hálózat felépítésének pontos tervét. Amikor azonban világossá vált, hogy ilyen formális terv nem készül, a csapat saját kezébe vette a dokumentáció feladatát.

Steve Crocker tudatosan választotta a „Request for Comments” címet, hogy elkerülje azt a látszatot, mintha végleges vagy hivatalos szabványokat írnának le. A cél az volt, hogy nyitott, közös gondolkodásra ösztönözze a fejlesztői közösséget, és ezzel elkerülje az esetleges szervezeti vagy protokolláris feszültségeket. Így született meg az RFC-k informális, de rendkívül hatékony dokumentációs módszere.

Az RFC-k napjainkban

Az RFC dokumentumok az évek során az ARPANET közösségi kommunikációs platformjából az internet fejlődésének legfontosabb szakmai alapdokumentumaivá váltak. A dokumentációs és együttműködési kultúra, amely az RFC-k révén kialakult, megalapozta a Internet Engineering Task Force (IETF) létrejöttét. Az IETF ma is az a nemzetközi szakmai szervezet, amely meghatározza és szabványosítja az internet működéséhez szükséges alapelveket és protokollokat. Napjainkban az RFC-k már hivatalos internetes szabványok (Internet Standards) alapját képezik, és minden új protokoll, fejlesztési javaslat vagy eljárás ezen a formán keresztül kerül bemutatásra és jóváhagyásra.

2023 elejéig közel 9500 RFC-dokumentumot publikáltak, amelyek mind hozzájárultak ahhoz, hogy az internet azzá váljon, amit ma ismerünk: nyitott, rugalmas és folyamatosan fejlődő globális infrastruktúrává. Az RFC 1 szerény kezdetéből indult el az a fejlődés, amely ma milliárdok mindennapi életét és a világ gazdaságának működését határozza meg.