Az Enterprise számítógép 40. születésnapja

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi(külső hivatkozás) és Paypal(külső hivatkozás)!

kami911 képe

Kedves Retros, Enterprise Rajongó Barátunk!

Örömmel meghívunk téged az Enterprise 40. születésnapi rendezvényére, amely egy igazi történelmi és technikai kaland lesz. Gyere és emlékezzünk együtt vissza a számítástechnika hőskorára, illetve tekintsd meg a kortárs hardver és szoftver fejlesztéseket eme ikonikus számítógép 40. születésnapja alakalmából

Időpont: 2025. május 17. (szombat), 12-18 óráig

Helyszín: Budapest Jazz Club - 1136 Budapest, Hollán Ernő utca 7.(külső hivatkozás)

Jegy információ: Belépés Klubtagok részére, valamint a VIP vendégeknek ingyenes. Érvényes klubtagsági nélkül: 3000 forint.

Meghívott külföldi vendégek:

  • David Levy és Kevin O'Connel - az Intelligent Software Ltd. alapítója
  • Nick Toop - a NICK chip tervezője
  • Dave Woodfield - a DAVE chip tervezője
  • Bruce Tanner - az IS-BASIC fejlesztője
  • Werner Lindner - az Enterprise Computers GmbH vezetője

Meghívott hazai vendégek:

  • Mészáros Gyula (M.Gy. HardSoft)
  • Gyányi Sándor (a Small Demo írója)
  • Bankó Miklós (Microteam)

Mire lehet számítani:

  • Meghívott külföldi sztárvendégek
  • Tematikus előadások
  • Ritka Enterprise hardverek és dokumentumok kiállítása
  • Hardver bazár, Enterprise ajándéktárgyak
  • Beszélgetés a sztárvendégekkel

Program

A születés pillanatai: titkos megrendelés és ambiciózus tervek

1982-ben, nem sokkal a Sinclair ZX Spectrum megjelenése után egy hongkongi kereskedelmi vállalat, a Locumals, titkos megrendeléssel keresett meg egy brit szoftvercéget, az Intelligent Software-t (IS). A cél: egy teljesen új, versenyképes otthoni számítógép megalkotása. A fejlesztés „DPC” (Damp-Proof Course) kódnéven indult el, és az IS nemcsak a szoftverért, de a hardvertervezésért is felelt.

A Zilog Z80A processzorra épülő gépnek eredetileg meglévő, olcsón beszerezhető alkatrészekből kellett volna összeállnia, ám a magasabb elvárások miatt végül két saját fejlesztésű chip is készült: a NICK (grafika) és a DAVE (hang és I/O). A fejlesztés során ezek a chipnevek egyúttal a mérnökeik keresztnevei is voltak – emberközeli gesztus egy hideg technológiai világban.

Márkanévkáosz: Samurai, Elan, Flan... végül Enterprise

A számítógép és a fejlesztőcég neve is többször változott. A kezdeti "Samurai Computers" ötletet elvetették, miután kiderült, hogy a Hitachi már használja ezt a nevet. Ezután jött az Elan, majd a kissé komikusan hangzó Flan. Egy névpályázat végül a Popular Computing Weekly hasábjain hozta meg a végleges döntést: Enterprise Computers Ltd. lett a név – talán kissé ironikusan, hiszen a pályázó a „Teflon Computers” elnevezést ajánlotta, mondván: semmilyen név sem ragad meg a cégen...

A bemutatkozás 1984-re volt időzítve, a korai modellek prototípusai még Elan néven kerültek bemutatásra. Ám a fejlesztés elhúzódása miatt a valódi forgalmazás csak 1985 februárjában indult el – már Enterprise néven. Az eredetileg ígért 200 fontos ár végül 249.95 fontra nőtt, amit sokan túl magasnak tartottak, főleg az ekkor már olcsóbb ZX Spectrumhoz vagy a frissen megjelent Amstrad CPC-hez képest.

Egy gép, két világ: Enterprise 64 és 128

Két modell jelent meg: az Enterprise 64 és a bővített memóriájú Enterprise 128. A 128-as verzió magyar nyelvű kézikönyvvel, német és angol BASIC nyelvi támogatással került Magyarországra. A gép grafikai képességei kiemelkedőek voltak, hangban is a kor élvonalát képviselte. Azonban a szoftverkínálat drámaian szűkös volt, ami már a kezdetekkor súlyosan hátráltatta az elterjedését.

Bár ígérték, hogy százával érkeznek a programok, ez sosem valósult meg. A legtöbb játék más gépekről készült port – főként ZX Spectrum és Amstrad CPC átiratok, sokszor magyar amatőrök keze munkája.

1985-ben a német Hegener & Glaser (a Mephisto sakkszámítógépek gyártója) is beszállt a forgalmazásba. A német piac számára átdolgozott Enterprise-okat Mephisto PHC 64 néven árulták. A cél 35 000 eladott gép volt, de mindössze 6000 fogyott el – reklám nélkül, piaci támogatás híján. A vállalat 1986 nyarára fizetésképtelenné vált, nyolcmillió fontos adósságot felhalmozva.

Magyar reneszánsz: későn jött, mégis imádtuk

Bár az Egyesült Királyságban és Nyugat-Európában a gép kereskedelmi bukás lett, Magyarországon igazi kultikus státuszt vívott ki. 1987 májusában a Divatcsarnok Lotz-termében mutatták be az Enterprise 128-at, melyet a Novotrade kezdett forgalmazni – először 16 900 forintos áron, később 19 080 forintért, majd OTP-részletre is meg lehetett vásárolni.

A Novotrade nemcsak forgalmazott, de szoftvereket is fejlesztett a géphez. Az 'a'-Studio csapata már 1985-ben Spectrum emulátoron dolgozott, amit 1988-ra sikerült gyártásba vinni – ez részben enyhítette a szoftverhiányt, és megnövelte az Enterprise hazai hasznosíthatóságát.

Az Enterprise számítógép köré máig létezik egy aktív és elkötelezett közösség. A közösség főként Magyarországon és kisebb részben Németországban és az Egyesült Királyságban él tovább, és a tevékenységei elsősorban az alábbi területekre terjednek ki:

Enterprise Forever fórum (https://enterpriseforever.com/(külső hivatkozás))

Ez a legfontosabb és legaktívabb online találkozópont a gép rajongói számára. Itt:

  • aktívan fejlesztenek új szoftvereket (játékok, demók, eszközök),
  • dokumentálnak régi hardvereket és perifériákat,
  • beszélgetnek emulátorokról és programozásról,
  • archiválják a géphez kapcsolódó anyagokat (kézikönyvek, ROM-ok, magazinok, fotók, forráskódok).

A fórumon rendszeresen jelen vannak azok is, akik még az 1980-as években dolgoztak a gépen, sőt, a DAVE chip tervezője, David Woodfield is megfordult már ott vendégként.

Enterprise 8 bites Alapítvány  (https://enterprise128.hu/hu/(külső hivatkozás))

2023 nyarán bejegyzésre került az Enterprise 8 bites számítógépekért alapítvány. Az ötlet gazdája Vaczkó Károly volt, aki Matusa Istvánnal közösen hozta létre az alapítványt. Mivel az utóbbi években Magyarországon intenzív a klubélet, valamint sok hardver fejlesztés is napvilágot látott Enterprise számítógépre, ezért döntöttek úgy, hogy szükség lenne egy alapítványra, mely még jobban összefogja ezt a kis közösséget.

Az alapítvány céljai:

  • Enterprise számítógépes klubtalálkozók szervezése évente legalább két alkalommal és ennek finanszírozása
  • időszakos Enterpress Magazin kiadása az Enterprise számítógép felhasználóinak és ennek finanszírozása
  • az Alapítvány weboldalainak működtetése
  • Enterprise számítógépes programozási versenyek szervezése, ennek finanszírozása
  • évi egy tábor szervezése Enterprise számítógép felhasználóknak
  • hardvereszközök tervezése, prototípusok elkészítése, hardveres javítások az Enterprise számítógéphez, ezek finanszírozása
  • a jelenleg inaktív Enterprise számítógép felhasználók elérése
  • a 8 bites számítógépek iránt érdeklődők elérése

Új hardverfejlesztések

A közösség néhány tagja ma is fejleszt:

  • SD kártyás háttértárakat az EP-hez (például SD adapter EXDOS helyett),
  • memóriabővítőket (512 KB, 1 MB vagy akár több),
  • modern video kimeneteket (pl. HDMI/SCART átalakítókat),
  • Spectrum emulátor kártyát (folyamatos fejlesztéssel).

Hozzászólások

Érdekes megfigyelni, hogy nincs kopás a billentyűkön

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1 Jó pár éve úgy volt nálunk, hogy kb. évente új billentyűzet. Vagy az A vagy E gomb megadta magát. Melóban az ezredfordulón régen voltak Compaq gépek, arra emlékeztem, hogy jó volt használni, elnyűhetetlen, stabil (volt bennük vaslap, a súlyuk miatt nem csúszkáltak az asztalon). Elmentem egy bontóba, hogy keressek egy ilyent, tartalékba, amíg egy megfelelő minőségű új billentyűzetet találok (nem nagyon vannak ilyenek, még a drágábbak között is, és a sok karácsonyfa stílusú vacakokkal meg ki lehet kergetni a világból). Szóval a bontóban csak egy Fujitsu billentyűzetet találtam, ami megfelelő szerkezetileg, de a kávája ezüstős, na ez mára nagyon rondára kopott, de minden gombja tökéletes, lassan 10 éve szolgál (előtte meg ki tudja mennyit volt használva).

lehet

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#2 (Lehet találni rajta (benne?) gyártási időt.)

lehet

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#3 Van egy csomó szám rajta, konkrétan dátum nincs, de valami kódból a 08 nagy eséllyel 2008-at jelenti, ez nagyon belefér.