
Tandy és az IBM klónok felemelkedése – ez volt a fordulópont a személyi számítógépek piacán.
1988. április 21-én a Tandy Corporation sajtótájékoztatót tartott, amelyen bejelentette: terveik szerint az IBM PS/2 rendszerekhez hasonló számítógépek gyártásába kezdenek. A bejelentés nem sokkal azután történt, hogy az IBM nyilvánosságra hozta: licenceli a kulcsfontosságú személyi számítógépes technológiákra vonatkozó szabadalmait.
Ez a döntés sorsfordító volt a számítástechnika történetében. Az IBM ráébredt, hogy egyre inkább elveszíti a kontrollt az „IBM-kompatibilis” PC-piac felett – vagyis azok a cégek, amelyek nem IBM gyártmányú gépeket készítettek, de ugyanazokat a szabványokat és szoftvereket használták, kezdték uralni a piacot. Ezért az IBM úgy döntött, hogy inkább pénzt keres a szabadalmak licencelésével, semmint a hardverek kizárólagos gyártásával próbálja tartani a monopóliumát.
A PC-k klónjainak robbanásszerű terjedése
A Tandy 5000MC és hasonló „klónok” gyorsan népszerűvé váltak. A következő öt éven belül az IBM-kompatibilis klón gépek megelőzték az eredeti IBM PC-k eladási számát. Olyan cégek, mint a Compaq, Dell, HP, AST és természetesen a Tandy is hatalmas növekedésnek indultak.
A nyílt architektúra, az MS-DOS operációs rendszer szabványosítása és az olcsóbb, de kompatibilis alkatrészek együttesen lehetővé tették, hogy a piac sokszínűvé és árérzékennyé váljon. Ez a nyitottság indította el igazán a PC-revolúciót, amely a ’90-es évekre teljesedett ki.
IBM visszavonulása a PC-piacról
Az IBM helyzete fokozatosan gyengült. A cég végül 2005-ben teljesen kivonult a személyi számítógépek gyártásából, és eladta a PC-divízióját a kínai Lenovo vállalatnak, amely mára a világ egyik legnagyobb számítógépgyártójává vált.
-
IBM PC (1981): A szabványos, moduláris felépítésű gép, amely lehetővé tette a klónozást.
-
PS/2 rendszer (1987): Az IBM újabb próbálkozása egy zártabb, modern szabvány bevezetésére – de már nem tudta megállítani a nyílt piac növekedését.
-
Tandy 5000MC: Az egyik első hivatalos „klón”, amely az IBM által licencelt technológiára épült.
-
Compaq: Az első vállalat, amely hivatalosan is visszafejtette az IBM BIOS-t, ezzel megnyitva az utat a klónpiac előtt (1982).
Érdekesség: Az „IBM-kompatibilis” kifejezés hosszú évekig használatos volt, még akkor is, amikor az IBM már nem gyártott PC-ket. Ezzel együtt az IBM történelmi szerepe megkérdőjelezhetetlen a személyi számítógépek fejlődésében.
Ha érdekl, hogyan alakult tovább a PC-k és klónok története a '90-es években, vagy hogyan vált a Lenovo globális szereplővé, írd meg kommentben!
