kernel

kami911 képe

Megjelent a Linux 6.15-rc2: javításokkal és rengeteg újítással

Egy héttel az első kiadásra jelölt verzió után Linus Torvalds bejelentette a Linux 6.15 második RC (release candidate) verzióját. Ez a kiadás a fejlesztési ciklus első hetében gyűjtött hibajavításokat tartalmazza, és megerősíti, hogy a 6.15-ös kernel ismét egy jelentős fejlesztés lesz.

A 6.15-rc2 főbb javításai között szerepel:

kami911 képe

Okosabb újraindítás jöhet a Linux Kernelbe?

A Google mérnökei új módszert fejlesztenek a kernelfrissítések zökkenőmentessé tételére: A Linux kernel fejlesztésében egy izgalmas újítás jelent meg: egy új "Live Update Orchestrator" (LUO) nevű javítócsomag, amelyet a Google mérnöke, Pasha Tatashin készített(külső hivatkozás).

kami911 képe

Érdekes változások az Intel Linux illesztőprogram karbantartóinak közreműködésében

Fenghua Yu lemondása és feladatai átruházása: A közelmúltban az Intel Linux kernelen belül több változást is tapasztalhattunk a illesztőprogram karbantartói pozíciókban. Az egyik legérdekesebb esemény az volt, amikor Fenghua Yu, az Intel egyik legidősebb Linux kernel mérnöke, bejelentette, hogy visszalép néhány driver karbantartói szerepétől. Fenghua Yu lemondott az IDXD illesztőprogram (Intel Data Accelerator Driver) karbantartói szerepéről, amely az Intel Xeon Sapphire Rapids és újabb processzorokhoz tartozik.

kami911 képe

Kalle Valo, a Linux WiFi illesztőprogram karbantartója, lemondott posztjáról

Miután egy másik illesztőprogram-karbantartó, aki a DRM illesztőprogramokért volt felelős, lemondott egészségügyi okok miatt, most a Linux WiFi illesztőprogramok karbantartója, Kalle Valo is hasonló döntést hozott. Kalle, aki több mint egy évtizede dolgozik a Qualcomm Atheros mérnöke-ként, a Linux kernelbe 2008 óta, a 2.6-os verziótól kezdve járult hozzá, úgy döntött, hogy visszavonul.

kami911 képe

Linux DRM illesztőprogramok magára maradtak a fejlesztő egészségügyi állapota miatt

Noralf Trønnes, a DRM illesztőprogramok karbantartója lemondott: sajnálatos módon több Linux Direct Rendering Manager (DRM) illesztőprogram árván maradt, miután a fejlesztő karbantartója, Noralf Trønnes egészségügyi állapota miatt képtelen tovább fenntartani őket.

kami911 képe

Megjelent a Linux 6.14-rc1 – az NTSYNC elkészült, új AMDXDNA illesztőprogram és további fejlesztések

Linus Torvalds bejelentette(külső hivatkozás) a Linux 6.14-rc1 verziót, amely a Linux 6.14 összevonási ablakának (merge window) lezárását jelzi. A következő napokban részletes összefoglaló várható a Linux 6.14 újdonságairól, de már most is kiemelkedik néhány fontos fejlesztés:

kami911 képe

Nulladik kattintásos támadás Samsung eszközök ellen: újabb biztonsági rés került napvilágra

A Google Project Zero kutatója egy „nulladik kattintásos” (zero-click) sérülékenységet fedezett fel Samsung okostelefonokon, amely az Android 12, 13 és 14 verzióit érinti. A probléma lehetővé tette a támadók számára, hogy távolról hajtsanak végre kártékony kódot, felhasználói beavatkozás nélkül.

kami911 képe

Hogyan frissíthet a 6.12-es Linux kernelre?

Megjelent a Linux kernel 6.12 verziója ennek kapcsán érdemes megfontolni a legújabb kernelre való váltást.

Tudnia kell, hogy ha az alábbi újdonságok nem fontosak és most minden jól működik a gépén, akkor nem érdemes frissítenie.

kami911 képe

55 éves a Linux kernel atyja, Linus Torvalds

Linus Helsinkiben született, szülei Anna és Nils Torvalds(külső hivatkozás) újságírók, nagyapja Ole Torvalds(külső hivatkozás) költő volt. Mindkét szülője a Helsinki Egyetem lázadó ifjúságához tartozott az 1960-as években. Családja a finnországi svéd nyelvű kisebbség tagja, amely a lakosság 5%-át teszi ki. Torvalds keresztnevét Linus Pauling(külső hivatkozás) amerikai Nobel-díjas kémikus után kapta, bár ő azt állítja, hogy Linus(külső hivatkozás) után kapta a Peanuts(külső hivatkozás) nevű képregényből. A Rebel Code: Linux and the Open Source Revolution(külső hivatkozás) című könyvében Torvalds a következőt írja:

„Úgy gondolom, hogy ugyanannyi köze van a nevemnek a képregényhőshöz, mint Paulinghoz, ezért 50%-ban egy Nobel-díjas kémikus és 50%-ban egy pokróchurcoló képregényhős keveréke vagyok.

Torvalds a Helsinki Egyetemen tanult 1988 és 1996 között, ahol mesterfokozatot szerzett számítógéptudományból. Diplomamunkájának a következő volt a címe: Linux(külső hivatkozás): A Portable Operating System (Linux: Egy hordozható operációs rendszer). A számítógépekkel való ismerkedést egy Commodore VIC-20(külső hivatkozás)-szal kezdte. A VIC-20 után vásárolt egy Sinclair QL(külső hivatkozás)-t, amit jelentős mértékben átalakított, különösen operációs rendszer(külső hivatkozás) szinten. Írt egy assemblert(külső hivatkozás) és egy szövegszerkesztőt(külső hivatkozás) a QL-re, és néhány játékot is. Állítólag, írt egy Pac-Man(külső hivatkozás) klónt is Cool Man címmel. 1990-ben vásárolt egy Intel 80386(külső hivatkozás)-alapú IBM PC(külső hivatkozás)-t, melyen néhány hétig Prince of Persia(külső hivatkozás)-t játszott, majd beszerzett egy Minix(külső hivatkozás) rendszert, amely lehetővé tette számára, hogy elkezdje a Linux fejlesztését. 1997 és 1999 között a 86open(külső hivatkozás)-nel is foglalkozott. A 86open tagjaival (BeOS, BSDI, FreeBSD, NetBSD, SCO, SunSoft, Linux) az Intel-hardverre készült Unix és Unix-szerű rendszerek standard bináris formátumát választották ki. Ez végül az ELF lett. Anno Linus Torvalds – egyetemistaként – ezt írta comp.os.minix hírcsoportba(külső hivatkozás), amelyben bejelentette, hogy egy új, Linux nevű projektbe kezdett:

kami911 képe

Meghosszabbították a Linux 6.1 LTS kernel támogatását

Greg Kroah-Hartman bejelentette, hogy a Linux 6.1 Long Term Support (LTS) kernel tervezett élettartamát négy évről öt évre növeli. A Linux 6.1 az LTS kernel verziók közé tartozik, amelyet eredetileg 2022-ben vezettek be.

kami911 képe

Hogyan frissíthet a 6.12-es Linux kernelre?

Megjelent a Linux kernel 6.12 verziója ennek kapcsán érdemes megfontolni a legújabb kernelre való váltást.

Tudnia kell, hogy ha az alábbi újdonságok nem fontosak és most minden jól működik a gépén, akkor nem érdemes frissítenie.

kami911 képe

Az Arch Linux utolsó 2024-es ISO-kiadása: Linux Kernel 6.12 és Archinstall 3.0

Az Arch Linux decemberi ISO-kiadása, amely már a Linux kernel 6.12-es verzióját használja, új szintre emeli a rendszer telepítési élményét. A továbbfejlesztett Archinstall 3.0 telepítőnek köszönhetően egyszerűbbé és testreszabhatóbbá válik az Arch Linux telepítése, miközben a legújabb hardvertámogatás is biztosított.

kami911 képe

A Redox OS újabb mérföldkövei: RISC-V támogatás és Raspberry Pi 4 kompatibilitás

A Rust nyelven írt nyílt forráskódú Redox OS(külső hivatkozás) újabb jelentős előrelépéseket tett. A legfrissebb havi fejlesztési összefoglalóban(külső hivatkozás) a fejlesztők bemutatták, hogy a rendszer immár támogatja a RISC-V platformot, és elindul a Raspberry Pi 4-en is. Emellett számos új funkció és kompatibilitás javítja a rendszer stabilitását és használhatóságát. A Redox egy általános célú operációs rendszer, amely tisztán Rust(külső hivatkozás) nyelven íródott.

kami911 képe

Linus Torvalds új kerneljavítása 2,6%-os teljesítményjavulást eredményez

Linus Torvalds, a Linux megalkotója nemrégiben egy kisebb javítást integrált a kernelbe, amely jelentős, 2,6%-os teljesítményjavulást eredményezett az Intel "will it scale" tesztjében. A frissítés alapját a Spectre sebezhetőség elleni védelem optimalizálása adta.

Oldalak

Feliratkozás RSS - kernel csatornájára